Konsept olarak ilk havlu tüm dünyaya "Türk Havlusu" adıyla yayıldı.

Havlu, Türk günlük yaşamın ve Türk hamamının önemli bir aracı olarak, 13. yüzyılın sonlarında, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti Bursa’da, doğdu. Daha sonra, yeni bir teknoloji olarak, şehir genelinde büyük bir sanayi gelişimini başlattı.

Batı dünyasına Türk havlusunun ilk tanıtımı 1840 yılı sonunda İstanbul'da Osmanlı imparatorluğu Sarayını ziyaret etmek için özel bir izin almış olan Henry Christy tarafından yapıldı. Henry Christy Batı Dünyası için bir yenilikçi ürün olan "Türk Havlu", örnekleri ile İngiltere'ye döndü. Kardeşi Richard Christy 1851 yılında Batı dünyasında "Türk Havlusu" üretmek için ilk büyük adımı atmıştı ve ticari havlu üretimi için mekanik bir çözüm geliştirmişti.

1920 yılları başında Ankara yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edildiğinde, "Türk Havlu Başkenti” de giderek Denizli olarak anılmaya başlandı.1970'li yılların ortalarından sonra Denizli "Türk Havlusu" merkezi haline gelmiştir.

Günümüzde, Denizli’de yerleşik Turkar Tekstil halen geleneksel "Türk Havlusu" üretmektedir. 2013 yılında kurulmuş genç bir firma olmasına karşın, Turkar Tekstil "Türk Havlu" konsept anlayışıyla, kalite ve prensiplerini korumaktadır.